»Bilo je pred sv. Jakobom ob koncu 15. stoletja, ko so na pustoti, ki je bila v globoki dolini pod Górami, pripravljali tovore, da gredo z njimi na semenj v škofovsko mesto Loko …
»Škafa ne morem vzdigniti.«
»Kako si zanič!« so se mu rogali drugi. »Nagni ga, da se bo voda izlila.« (iz knjige Franca Jakliča Ob srebrnem studencu)
Datum: 3.10.2024
Odhod: ob 8. uri s parkirišča pri Hali Tivoli
Predviden povratek bo ob cca 20. uri
Program:
Idrija je mesto, ki je vpisano na seznam Unescove svetovne dediščine. Idrijčani v 21. stoletju s ponosom in predanostjo ohranjajo kulturno, naravno in tehniško dediščino.
Po jutranji kavi v mestu ob srebrnem studencu, ki je svojo pestro zgodovino začelo pisati leta 1490 in jo piše še danes, se bomo sprehodili do gradu Gewerkenegg, kjer si bomo ogledali Mestni muzej.
V dediščino se bomo zazrli tudi mi. Obiskali bomo rudniški grad, ki dominira nad starim delom mesta. Tam danes domuje Mestni muzej Idrija s stalnimi razstavami, ki nam bodo odstirale življenje vse do današnjih dni. Še posebej se bomo posvetili razstavi »Idrijska čipka, z nitjo pisana zgodovina«.
Po ogledu gradu se bomo sprehodili do rudarske hiše, ki je bila postavljena konec 18. stoletja in pokukali v čas prve polovice 20. stoletja. Hiša je do danes ohranila glavne značilnosti nekdaj tipične idrijske arhitekture in rudarske bivanjske kulture. Sledi ogled Antonijevega rova. Čaka nas še sprehod do idrijske kamšti – rudniške črpalke z lesenim pogonskim vodnim kolesom premera 13,6 m, ki slovi kot največje ohranjeno tovrstno leseno vodno kolo v Evropi.
Po ogledu bo zgodnja večerja na turistični kmetiji na Ravniku.
Ali ste vedeli …
da frazemi: kakor živo srebro, kot živo srebro, biti kot živo srebro, temeljijo na dejstvu, da je živo srebro kot ‘tekoča žlahtna kovina srebrno bele barve’ zelo gibljivo in izmuzljivo in kot tako prispodoba živahnosti, nemirnosti.
Cena:
Za člane društva je cena 37 eur, za nečlane 57 eur in vključuje:
- vstopnina Antonijev rov,
- vstopnina Grad Gewerkenegg,
- vstopnina Idrijska kamšt,
- pozno kosilo,
- organizacija in vodenje, ter
- avtobusni prevoz Ljubljana-Idrija-Ljubljana
Prijave: na elektronski naslov društva: upokojencinlb@nlb.si; do 12. 9. 2024, oziroma do zapolnitve mest (max je 45 oseb).
Dodatne informacije lahko dobite v društvu v času uradnih ur na tel. 01 476 3009 (vsak četrtek od 10. do 12. ure) ali pokličete Danico Krempl na tel. 040 553 014.
Vplačila: vsi prijavljeni boste po 12. 9. 2024 obveščeni o višini vplačila, ki ga boste nakazali na račun društva SI56 0201 0025 3869 530 najkasneje do 26. 9. 2024.
Program je pripravila Danica Krempl v sodelovanju s turistično vodnico Alenko Veber.
Potujete na lastno odgovornost.
Ljubljana, 28.8.2024