“Moje potovanje z mamo skozi labirint demence.” – Alenka Veber

O predavateljici 

Alenka Veber je tenkočutna, odločna, pronicljiva sogovornica, ki svoje preproste, iskrive misli in življenjska dognanja z veseljem deli in tako pomaga k širjenju obzorja, razumevanja, čutenja in razmišljanja.

Leta 2018 se je po 30-ih letih življenja in dela v Ljubljani vrnila v domače Babno Polje in stopila na samostojno podjetniško pot, ki sta jo močno zaznamovala Covid-19 in mamina Alzheimerjeva vaskularna demenca. Od junija 2018, pa do oktobra 2022, je Alenka na Rihtarjevi domačiji živela s svojo bolno mamo. Zaradi napredujoče demence je morala Alenka mamo odpeljati v center starejših, kjer je mama Frančiška 25. marca 2023, umrla.

Zavod Rihtarjeva domačija, ki ga Alenka vodi, je od leta 2019 demenci prijazna točka. Ves čas spremljanja mamine demence je Alenka pisala dnevniške utrinke na družbenih omrežjih  »Iz sveta Alzheimerjeve demence«, svoja razmišljanja pa objavlja tudi v glasilu Spominčica,  redno se tudi udeležuje izobraževanj o demenci.

V februarju 2022 je uspešno zaključila 40-urni program Sprejemati in živeti z demenco v družini, ki ga je organiziralo Središče Rotunda, primorski družbeni center, Koper.

Kaj je demenca?

Demenca je sindrom, skupek simptomov, ki opisuje vsako stanje za katerega je značilno nenormalno ter izrazitejše zmanjšanje kognitivnih funkcij osebe (spomin, mišljenje, načrtovanje, osebnostne lastnosti, orientacija v času in prostoru, razumevanje, računanje, govorno izražanje, učenje in presoja).

Demenca ni del normalnega staranja, vendar možnost, da zbolimo zanjo, s starostjo narašča. V starosti nad 65 let ima demenco že vsak peti človek, v starosti nad 80 let pa vsak tretji. Pomembno je prepoznavanje njenih prvih znakov, nato obisk pri osebnemu zdravniku, ki ob sumu na demenco pošlje osebo k nevrologu ali psihiatru. Pomembno je hitro diagnosticiranje, ustrezno zdravljenje ter preprečevanje slabšanja stanja. Demence ni možno pozdraviti, vendar jo je z zdravili mogoče upočasniti. Zdravila, ki so trenutno na voljo, najbolj pomagajo v zgodnjem obdobju bolezni, zato je zelo pomembna zgodnja diagnoza.

Prijave: na  mail upokojencinlb@nlb.si

Rok za prijave je do 18. 09. 2024.

Maksimalno število udeležencev je do 30 oseb.

Datum

26 Sep 2024
Dogodek je potekel.

Čas

10:00 - 11:30

Lokacija

Ljubljana, Šmartinska 130
Sejna soba v I. nadstropju

Organizator

Danica Krempl
sl_SISlovenian