Projekt sofinansira Ministrstvo za solidarno prihodnost, izvajata pa ga: Telekom Slovenije d.d. (Vodilni partner) in ZDUS (Konzorcijski partner).
Kaj je E-oskrba?
E- oskrba je socialno-varstvena storitev elektronske oskrbe na daljavo, ki zagotavlja stalno povezavo z asistenčnim centrom in medicinskim osebjem, ki organizira potrebno pomoč. Na ta način bo projekt pripomogel k temu, da bodo osebe lahko dlje časa ostale doma.
Projekt se izvaja od 1. 10. 2023 do 30. 6. 2025, to je do uveljavitve pravice do E-oskrbe iz Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki področje sistemsko ureja.
Ciljne skupine uporabnikov in pogoji za upravičenost
Do storitev iz projekta so upravičene osebe, ki so polnoletne, živijo doma in niso vključene v celodnevne oblike institucionalnega varstva ter izpolnjujejo vsaj enega izmed naslednjih pogojev:
- v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja jim je priznana invalidnost ali
- v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja prejemajo dodatek za pomoč in postrežbo ali
- zaradi nevroloških oziroma nevromišičnih obolenj so ogroženi za padec oziroma so zaradi kognitivnega upada pri demenci izpostavljeni različnim neželenim dogodkom v okolju ali
- imajo zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti omejeno sposobnost samooskrbe in bivajo pretežni del dneva sami ali
- so stari 65 let ali več in živijo pretežni del dneva sami.
E-oskrba je samostojna storitev, ki ni vezana na druge storitve operaterja (ni pomembno, pri katerem operaterju imate storitve telefonije in interneta).
Upravičenci brezplačne E-oskrbe morajo izpolniti izjavo in jo posredovati na naslov: Telekom Slovenije, d. d., E-oskrba, Vojkova 78, 1000 Ljubljana ali na e-naslov: eoskrba@telekom.si. Za več informacij lahko pokličete na brezplačno številko 080 12 13 ali obiščete katerokoli prodajno mesto Telekoma Slovenije ali lokalno društvo upokojencev.
Kaj vključuje brezplačni paket E-oskrbe?
- Najem in uporabo varovalnega telefona z gumbom za klic na pomoč,
- najem in uporabo zapestnice z gumbom za klic na pomoč,
- najem in uporabo mobilnega detektorja gibanja na obesku za klic na pomoč,
- SIM-kartico z direktno povezavo v asistenčni center,
- asistenčne storitve 24 ur na dan,
- vzdrževanje in servisiranje opreme.
Storitev E-oskrba je 24-urna povezava s centrom za pomoč na daljavo in organizacija pomoči v primeru potrebe.
Prednost pri vključitvi v projekt “E-oskrba na daljavo” imajo osebe, ki so bile vključene v operacijo “E-oskrba na domu”. Novi uporabniki se vključujejo v projekt po vrstnem redu prispelih vlog do najkasneje dva meseca pred zaključkom projekta oziroma do porabe predvidenih sredstev po predmetnem javnem razpisu.
Podrobnejše informacije glede vključitve v projekt Ministrstva za solidarno prihodnost so na voljo na Telekomu Slovenije in na ZDUS:
- pri Zvezi društev upokojencev Slovenije s klicem na številko 01 620 54 82 (vsak delovnik med 9. in 12. uro) ali prek e-pošte e-oskrba@zdus-zveza.siali v lokalnem društvu upokojencev;
- pri Telekomu Slovenije s klicem na brezplačno številko 080 12 13 (vsak delovnik med 8. in 16. uro) ali prek e-pošte eoskrba@telekom.si. ali z obiskom prodajnega mesta Telekoma Slovenije.
Priloga:
Izjava za vključitev v projekt
Ljubljana, 15.5.2024
Svetovalnica starejši za starejše
Zora Butina